REJONOWY KONKURS SZKÓŁ REJONU TROCKIEGO Z POLSKIM JĘZYKIEM NAUCZANIA "POLAK POTRAFI"

W grudniu w Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu po raz pierwszy odbyło się rozstrzygnięcie rejonowego konkursu dla szkół rejonu trockiego z polskim językiem nauczania „Polak Potrafi“. Konkurs miał na celu przybliżenie uczniom życiorysów wybitnych Polaków (naukowców, wynalazców, sportowców, pisarzy itd.) żyjących w XIX-XXI wieku. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu w sposób nowoczesny i ciekawy życia, a także działalności wybranego wybitnego Polaka. Podmiotem prowadzącym i realizującym konkurs było Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu wspólnie z Stowarzyszeniem „Solidarni razem” oraz Trockim Rejonowym Oddziałem ZPL.

Konkurs był realizowany w dwóch etapach: I etap przeprowadzony był na terenie szkoły oraz II etap rozwiązanie rejonowego konkursu w Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Prace nadesłano ze szkół rejonu trockiego z polskim językiem nauczania: Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach, Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie, Gimnazjum w Trokach oraz Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu. Prace były wykonane w różnych formach i technikach, tj. film, prezentacja, 3D, praca plastyczna i inne. Każdy uczestnik włożył dużo pracy i zaangażowania, dlatego prawie wszystkie prace były na wysokim poziomie. Komisja konkursowa miała możliwość wysłuchać utworu muzycznego Fryderyka Chopina wykonanego przez uczestnika konkursu, oglądać nagrane filmy o Adamie Mickiewiczu, Janie Szczepaniaku, jak również ocenić prezentacje o Robercie Lewandowskim, Janie Franciszku Miodku, Juliuszu Słowackim, Stefanie Benachu, Alicji Rybałko. Natomiast wykonana własnoręcznie praca plastyczna o słynnym Polaku Rudolfie Weigle zadziwiła swoją kreatywnością oraz kolorystyką.

Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie i po długich naradach wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, zaś uczestnicy – podziękowania.

PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022 ZA POŚREDNICTWEM STOWARZYSZENIA ,,SOLIDARNI RAZEM" WE WSPÓŁPRACY Z TROCKIM ODDZIAŁEM REJONOWYM ZPL.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłane prace!

WYNIKI REJONOWEGO KONKURSU „POLAK POTRAFI”:

I kategorija (1-4 klasy):

I miejsce – Łana Marczenkowa, 4 klasa, Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie (naucz. Krystyna Trojko);

II miejsce – Karol Mackevič, 1 klasa, Augustyn Mackevič, 3 klasa, Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu (naucz. Loreta Mackevič);

III miejsce – Joanna Vysockaja, Jaroslav Siniavskij, 4 klasa, Gimnazjum w Trokach (naucz. Karina Nedvecka).

II kategorija (5-8 klasy):

I miejsce – Dominika Tomaševič, Karina Stankevič, 8 klasa, Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach (Agnieška Naimavičienė);

II miejsce – Larija Leonavičiūtė, 6 klasa, Gimnazjum w Trokach (naucz. Daiva Bernatavičienė);

III miejsce – Amelija Maconko, Katažina Veršilo, 6 klasa, Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu (naucz. Agnieška Matačina).

III kategorija (9-12 klasy):

I miejsce – Amelija Naumovič, Kornelija Pilecka, 10 klasa, Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach (naucz. Lilija Kieras);

II miejsce – Samuel Makutonovič, IIG klasa, Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu (naucz. Gražina Paulauskienė);

III miejsce – Olivia Seliava, IG klasa, Gimnazjum w Trokach (naucz. Beata Bagdevičienė).