DZIĘKI POLSKIM FUNDUSZOM ZESPÓŁ ,,STRUMYK” MA NOWE STROJE

Nasze Gimnazjum zrealizowało projekt ,,Wsparcie działalności artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca ,,Strumyk". Wszystkie koszty - 22 055 zł. zostały pokryte ze środków finansowych otrzymanych z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Zostały zakupione stroje krakowskie i szlacheckie dla szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Strumyk”.

Zakup strojów krakowskich i szlacheckich dla zespołu ,,Strumyk” umożliwi wzbogacenie polskiego ludowego repertuaru oraz uaktywni uczniów do bardziej czynnego udziału w działalności zespołu. Przyczyni się także do aktywnego spędzania czasu, rozwijania artystycznej pasji i talentów.  Dzięki zakupionym strojom uczniowie będą  prezentować program artystyczny nie tylko na scenie szkolnej, lecz również na Polskich Festynach Ziemi Trockiej, Wileńszczyzny i po za granicami.

Od 2 września zostało przeprowadzone rozeznanie rynku na Litwie i w Polsce. Najbardziej optymalną ofertę przedstawiła Firma ,,Perfekt” z Krakowa, następnie zostało złożone zamówienie na stroje krakowskie i szlacheckie: stroje krakowskie dziecięce - 3 szt., stroje krakowskie damskie - 4 szt., stroje krakowskie męskie - 2 szt., stroje szlacheckie męskie - 2 szt., stroje szlacheckie damskie - 2 szt.

Aktualnie w Zespole jest 37 osób różnego wieku, które z równym powodzeniem mogą prezentować swoje umiejętności większej publiczności. Niestety placówka nie posiadała żadnych strojów ludowych (dotychczas mieliśmy stroje stylizowane, uszyte własnymi siłami), a zbyt mała ilość strojów nie pozwoli prezentować się większej ilości uczniom. Stąd też istnieje potrzeba zakupu dodatkowych strojów, dlatego został złożony wniosek do Fundacji ,,Pomoc Polakom na Wschodzie” na 2023 rok.