„Dziedzictwo hrabiów Tyszkiewiczów na Litwie” - projekt

Po lekcjach 15 grudnia br., realizując dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki za pośrednictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” projekt „Dziedzictwo hrabiów Tyszkiewiczów na Litwie” uczniowie naszego gimnazjum odwiedzili dwór w Wace Trockiej, który przez jakiś czas był letnią rezydencją rodziny Jana Witolda Emanuela Tyszkiewicza. Rodzina Tyszkiewiczów władała dworem w Wace Trockiej przez 100 lat. Hrabia Tyszkiewicz lubił podróżować, przyjaźnił się z pisarzem epoki pozytywizmu Henrykiem Sienkiewiczem, z którym razem odbyli podróż do Afryki w 1890 roku, a uwieńczeniem podróży było dzieło „Listy z Afryki”.

Szukając informacji o rodzie Tyszkiewiczów na przestrzeni internetu uczniowie wynaleźli ciekawostkę, że hrabia Janusz Tyszkiewicz w młodości mieszkając w Krakowie, pozował malarzowi Janowi Matejce do postaci ks. Alebrechta Hohenzollerna w obrazie „Hołd pruski” (na podstawie artykułu „Wspomnienia z lat dziecinnych“ Józefa Augustynowicza). Ta ciekawostka zachęciła poznać bliżej postać malarza Jana Matejki. Na zaproszenie Polskiego Teatru Studio w Wilnie uczniowie udali się na spektakl edukacyjny "W Podróży z Matejką" - Historia opowiadana przez Dzieci i dla Dzieci.