Projekt ekologiczny

Nietradycyjny tydzień nauki – Dzień Ziemi

W naszej szkole od 23 marca do 27 marca 2015r. mieliśmy nietradycyjny tydzień nauki – Dzień Ziemi. W tych dniach, wyjątkowych dniach, mogliśmy zastanowić się nad losem Ziemi i jej przyszłością.
Rozpoczęliśmy to święto integrowaną otwartą lekcją o temacie: „Odpadki i ich segreganowanie oraz ich powtórne wykorzystanie”, bowiem otacza nas takie piękno, że pozazdroszczyć może go każdy mieszczuch. Oglądane krótkie filmy przedstawiły nam prezentację o Ziemi – jej uroki, cuda, skarby.
W tym roku aż 15 domków dla ptaków wykonali uczniowie 1–10 klas: Dawid Krasowski, Eliza Krasowska, Grażyna Sawicka, Samuel Makutonowicz, Łukasz Makutonowicz, Karolina Tuniewicz, Ewa Macijevskytė, Andrzej Sawicki i in.
Najpiękniejsze domki były Dawida i Elizy Krasowskich, Karoliny Tuniewicz oraz Grażyny Sawickiej.
Radosnym akcentem było zawieszanie domków w gaiku szkolnym, czemu towarzyszyły oklaski, śmiech i zdjęcia pamiątkowe… Ale najpiękniejszym podziękowaniem będzie wesoły świergot szpaków i innych ptaków w nowych domkach.
Nie zapomnieliśmy i o jednej najbardziej znajej tradycji topienia Marzanny. Była to świetna zabawa dla dzieci. Utopiliśmy ją w rzece Łukna, odrzucając wraz z nią szkolne problemy. Marzannę wyprowadzono ze szkoły jedna drogą, drugą zaś wprowadzono tzw. Maik – symbolizujacy wiosnę i wyrażał radość z nadchodzącej wiosny, odrodzenie przyrody, zapowiada plony i dostatek.
W następnym dniu mieliśmy zaplanowaną wiktorynę – zgadywankę o Ziemi, znaczeniu powietrza, gleby i wody.
Na zakończenie pani od geografii zaznaczyła, że obchodziliśmy ważne święto, bo jesteśmy na Ziemi. Życzyła, by pod słońcem każdy znalazł sobie miejsce: i człowiek, i zwierzę, i ptak, i najmniejszy żuczek, robaczek, owady i rybki, i żeby każdemu na Ziemi było dobrze. Warto dbać o zieleń, segregować śmieci, sadzić drzewka, gdyż żyjemy dzięki naszemu środowisku naturalnemu. Nie czekajmy, że przyroda się zmieni, ale zmieniajmy ją na lepsze sami. Pogratulowała uczniom poważnego stosunku do przyrody, prosiła nie niszczyć jej, nie palić trawy.
Czas minął szybko i ciekawie.
28 marca dołączyliśmy się do akcji „Godzina Ziemi” w geście troski o losy naszej planety i przyszłych pokoleń.
„…Dobrze jest człowiekowi żyć z głową w chmurach, a myślom dać mieszkać pośród orłów, ale musi on też myśleć o tym, że im wyżej drzewo wspina się ku niebu, tym głębiej musi zapuścić korzenie w serce matki Ziemi…”

Stanisława Chałaburdo
nauczycielka geografii