Nietradycyjna lekcja fizyki w Elektrowni Kogeneracyjnej w Wilnie

• Paskelbta: 2022-06-17
  • Kategorija: Išvykos

17 czerwca uczniowie 7-10 klas mieli nietradycyjną lekcję fizyki w Elektrowni Kogeneracyjnej w Wilnie (VKJ). Pod koniec stycznia 2021 r. Elektrownia Kogeneracyjna dostarczyła pierwszą energię elektryczną wytworzoną z odpadów do sieci przesyłowej. Energia elektryczna i ciepło są wytwarzane w jednym procesie technologicznym. Moc elektryczna Elektrowni Kogeneracyjnej osiąga około 20 MW, a moc cieplna około 60 MW. W ciągu roku elektrownia spala około 160 tyś. ton odpadów. Koszty elektrociepłowni w Wilnie około 350 mln. euro. Projekt budowy jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Dziękujemy serdecznie Kierownikowi Projektu Operacyjnego Mindaugasowi Malionisowi za wspaniałą i bardzo ciekawą lekcję i wiadomości, które otrzymali uczniowie podczas wycieczki. Uogólnienie wycieczki będzie podczas lekcji fizyki.

Nauczyciel metodyk fizyki Janina Rainska