161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

  • Paskelbta: 2024-01-22
  • Kategorija: Renginiai

Dzisiaj lekcje z historii przybliżyły uczniom naszego Gimnazjum jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego państwa i państwa polskiego, ponieważ przypada 161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - największego polskiego zrywu narodowego w XIX w. przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 roku na Litwie, które trwało do jesieni 1864 roku. O tych wydarzeniach opowiedziała uczniom nauczycielka historii K. Tuniewicz, która przypomniała także o stoczonej walce w okolicach Mamowia (gmina Połuknie). Przybliżyła również postać ostatniego przywódcy powstania Romualda Traugutta, który 160 lat temu oddał życie za Ojczyznę. W uznaniu jego zasług Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Romualda Traugutta. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się nie tylko z historią powstania, także rysowali plakaty i wykonali test o powstaniu, który został przyszykowany przez nauczycielkę.

Powstanie przetrwało w naszej pamięci i dziś możemy złożyć hołd Bohaterom, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny.

Cześć i chwała Bohaterom!

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos