DZIELIMY SIĘ DOBRYMI PRAKTYKAMI

19 maja, w przeddzień Światowego dnia pszczół gościliśmy najmłodszych uczniów, zeróweczkę z Gimnazjum w Trokach wraz z Paniami Wiesławą i Justyną. Dobre Praktyki to przestrzeń, w której szkoły dzielą się zrealizowanymi inicjatywami. Myśmy zaprezentowaliśmy dobre praktyki z pszczelarstwa.

Dyrektorka naszego Gimnazjum Renata Krasowska, która od wielu lat jest pszczelarką-hobbystką zaprezentowała narzędzia i przybory potrzebne pszczelarzowi, pokazała z jakich części składa się ciało pszczoły, podkreśliła wartość wosku pszczelego, który obok miodu jest jednym najbardziej znanym z produktów pszczelarskich, i który przez całe wieki był wykorzystywany do produkcji pachnących świec oraz malowania wielkanocnych pisanek. Zajęcie teorytyczne nie są tak doniosłą informacją, jak zajęcia praktyczne, więc nasi mali goście malowali woskiem pszczelim pisanki wielkanocne, zwijali świece z węzy pszczelej oraz potrafili wspólnie zbić jedną ramkę, która została umieszczona w ulu. Przygoda zakończyła się pójściem do pasieki znajdującej się obok szkoły, gdzie dzieci zapoznali się z bliska z życiem pszczół, posługiwali się podkurzaczem do uspokojenia tych małych pożytecznych owadów, bez których nie byłoby życia na ziemi.