Projekt „Dziedzictwo hrabiów Tyszkiewiczów na Litwie” 2023

W dniach 7-8 grudnia br., realizując dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki za pośrednictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” projekt „Dziedzictwo hrabiów Tyszkiewiczów na Litwie” 40-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami udała się na 2-dniową wycieczkę nad Morze Bałtyckie.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali miasto Połąga. Połąga to najpopularniejszy kurort na Litwie. Jest tu Pałac Tyszkiewiczów, ówczesnych właścicieli tych ziem, w którym obecnie mieści się Muzeum Bursztynu z unikatową kolekcją inkluzji i innych przedmiotów wykonanych z bursztynu. Największe wrażenie wywołał trzeci pod względem wielkości (3,5 kg) bursztyn w Europie o nazwie “Kamień Słońca”.

Sam pałac został wybudowany przez hrabiego Feliksa Tyszkiewicza pod koniec XIX wieku. Pałac został wybudowany na niewielkim wzgórzu powstałym po wykopaniu stawu, w stylu neorenesansowym.

Wieczorem uczniowie udali się na spacer po głównej ulicy Połągi podziwiając piękne instalacje świąteczne.

Następnego dnia uczestnicy projektu pożegnali się z morzem i udali się do pałacu Tyszkiewiczów w Kretyndze, które jest jednym z głównych muzeów na Żmudzi. Znajduje się tu najbardziej imponujący ogród zimowy na Litwie. Tyszkiewiczowie byli wielkimi amatorami wszelkich nowinek technicznych. Hrabia Tyszkiewicz był jednym z pierwszych posiadaczy telefonu na Litwie.

Zmęczeni, lecz pełni niezapomnianych wrażeń uczniowie wrócili do domu.