Półkolonie w Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu

• Paskelbta: 2022-08-24
  • Kategorija: Aktualijos

Już wkrótce uczniowie gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu powrócą do szkoły, gdzie na nich czekają nauczyciele, koledzy i oczywiście rok wytężonej pracy. Ale dopóki to się stanie, jeszcze przez kilka tygodni ciekawie i pożytecznie spędzają czas na półkoloniach letnich, realizując zadanie publiczne „Wypoczynek edukacyjny dla dzieci ze szkół polskich i polonijnych na Litwie, Białorusi, w Gruzji i Belgii“. Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2022”.

Podczas półkolonii letnich dzieciaki odpoczywają, uczą się, bawią, rywalizują i poznają otaczający ich świat. W pierwszych dniach uczniowie odwiedzili Balio Dvarionio wileńską szkołę muzyczną, gdzie słuchając muzycznych improwizacji słynnego litewskiego saksofonisty Vytautasa Labutisa, przeżyli wiele dobrych emocji. Mieli również okazję poznać instrumenty muzyczne, dowiedzieć się jak są zbudowane i jakie wydają dźwięki.

Następnie obozowicze wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których omówili i porównali tradycyjne dania litewskie i polskie. Dowiedzieli się, jak zrobić specjalny kebab z kurczaka i gofry belgijskie o wyjątkowym smaku. Zapoznali się z wyposażeniem kuchni, przypomnieli zasady higieny, wysłuchali opowieści o zdrowym i niezdrowym jedzeniu, a na koniec skosztowali własnych potraw, zgodnie z kulinarną etykietą.